शुभकामना


जननिर्वाचित ऐतिहासिक संविधान सभाबाट नेपालको संविधान जारी भएपछि संविधान वमोजिम नेपालको ईतिहासमा पहिलोपटक संघीय संरचनाका लागि निर्वाचन सम्पन्न गरेर लुम्बिनी प्रदेशमा प्रदेश सरकारको स्थापना भएको आज तीन वर्ष पूरा भएको छ । प्रदेश स्थापना दिवसको यस अवसरमा म सम्पूर्ण प्रदेशवासी दिदीवहिनी तथा दाजुभाईहरुलाई बधाई दिन चाहान्छु । साथै यस घडीमा सबैमा हार्दिक शुभकामना व्यक्त गर्दछु ।

यस अवसरमा जनतालाई सार्वभौमसत्तासम्पन्न बनाउन र जनभावना अनुकूल संघीय शासन व्यवस्था स्थापना गर्न  विभिन्न समयमा भएका संघर्षहरुका दौरानमा आफ्नो जीवन बलिदान गर्ने सबै अमर शहीदहरुको म श्रद्धापूर्वक स्मरण गर्न चाहन्छु । यस घडिमा वहाँहरुप्रति आदर र सम्मान प्रकट गर्दै हार्दिक श्रद्धाञ्जली व्यक्त गर्दछु ।

हाम्रो संविधानले संघीय संरचना बीच अधिकार र जिम्मेवारी, स्रोत, साधन र प्रशासनको साझेदारी गर्दै सुमधुर सहयोगात्मक सम्बन्धको विकास र विस्तार गर्न मार्ग निर्देश गरेको छ । संघ, प्रदेश र स्थानीय सरकारको सार्थक प्रयत्नबाट मात्र द्रुत गतिको विकास सम्भव हुन्छ र संघीय व्यवस्था पनि थप मजबुत बन्दै जान्छ । यसैबाट हामी ‘समृद्ध प्रदेश, खुशी जनता’ को हाम्रो साझा लक्ष्य प्राप्तिमा सफल हुन सक्ने हुँदा आजको दिनले हामी सबैलाई यसतर्फ थप प्रेरित गर्नेछ भन्ने विश्वास लिएको छु ।

अन्त्यमा, यस ऐतिहासिक दिनले प्रदेशका सबै नागरिकहरुको उत्साहपूर्ण सहभागितामा संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रात्मक शासन व्यवस्थाको माध्यमद्वारा प्रदेशको दिगो शान्ति र समृद्धिको लागि एकजुट हुन थप प्रेरित गर्न सकोस् । प्रादेशिक संरचनाहरु जनअपेक्षा अनुरूप सफलता प्राप्त गरी प्रदेशका सार्वभौम नागरिकहरूको आस्था र भरोसाका केन्द्र बन्न सकून भन्ने कामना गर्दै सबैमा पुन: शुभकामना व्यक्त गर्दछु ।

२०७७ फागुन ३ गते सोमवार ।

धर्मनाथ यादव
प्रदेश प्रमुख